Aglaonema modestum, Melek Hanım çiçeği

Ana vatanı tropikal güneydoğu Asya’nın bataklıkları ve yağmur ormanlarıdır. Aglaonema, aracaea (yılanyastığıgiller) familyasındandır, birkaç türünün tümü “Chinese Evergreens” yani Çin herdemyeşili diye adlandırılır. Aglaonema modestum düz yeşil yapraklıdır; eskiden beri İstanbul’da ev süs bitkisi olarak yetiştirilir.

Ana vatanı tropikal güneydoğu Asya’nın bataklıkları ve yağmur ormanlarıdır. Aglaonema, aracaea (yılanyastığıgiller) familyasındandır, birkaç cinsinin tümü “Chinese Evergreens” yani Çin herdemyeşili diye adlandırılır. Aglaonema’nın kroton gibi renkli yapraklı çeşitleri de var. Bu cinsleri Tayland’da ve ABD’de ticari amaçla üretilir. A. modestum ise ticari üretimi yapılmadığı için her yerde kolay kolay bulunmaz. Uğur getirdiğine inanıldığı için elden ele dolaşır.

Aglaonema modestum düz yeşil yapraklıdır. Ekiden beri İstanbul’da ev süs bitkisi olarak yetiştirilir. Sıcağa, aşırı güneşe, uzun zaman susuz kalmaya yüksek dirençlidir. Koyu gölgeli yerlerde de gelişmeye devam eder. İyi aydınlık yerlerde çiçek açar. Çiçeği difenbahya çiçeğinin küçük bir modelidir, önemli değildir. Aglaonema modestum dekoratif amaçla yetiştirilir. Güzel ve dayanıklı yaprakları, şans bambusuna benzeye dalları bu bitkiyi cazip kılıyor. Güneydoğu Asya ülkelerinde bu bitkiyi evlerde yetiştirmenin uğur getireceğine inanılır. Çinlilere göre, bir dalı alıp kendin yetiştirirsen uğur getirir.

Aglaonema modestum yarakları, çiçeği ile görünümü
Aglaonema modestum
Familya: Araceae
Cins: Aglaonema
Tür: Aglaonema modestum
Soğuğa dayanıklılık: -1°C
Işık: En iyisi az filtrelenmiş direkt güneş
Toprak pH: Hafif asitli ve nötr.
Bizim eve geliş öyküsü: Annemin bir arkadaşı (Melek Abla) ölmüştü. Tek başına küçücük bir evde yaşayan yaşlı bir kadındı. Evine kontrole gitmiştik. Pencere önündeki çiçeklerinin hepsi, sardunyaları bile tamamen kurumuştu. Tam kurumayan bir dal gözüme ilişti. İyice pörsümüştü. O daldan bir parça almıştım. Bizim balkonda iyileşti, köklendi, yapraklandı. Aglaonema modestum ile ilk defa böyle tanıştım. 13 yıl oluyor. Balkonda aşırı yaz sıcaklarında ihmal etmişizdir, kışın dondurucu soğuklara maruz kalmıştır ama hâlâ yaşıyor. Bu sırada zaman zaman fazla gelişim gösterdi, eşe dosta dağıttık. Zaman zaman kış ihmallerinden kayıplar yaşadı. Son kalan dallarını rahmetli annem ölmeden bir yıl önce salondaki bir çiçeğin yanına dikmiş. Böylece geçen yıldan beri iyi bir bakım altında tutuyorum. Geçtiğimiz kış saksısını toprağını değiştirdim. Son hali resimde görüldüğü gibi. Şu an salonda çiçek açmış durumda. Yakında ikinci çiçeğini açacak.

Çok sevimli bir bitki. Çok da dayanıklı. Paşa kılıcından da devetabanından da kat kat dayanıklıdır.

Sevdiği toprak, sulama ve ışık: Aglaonema modestum her toprağa uyum sağlar. Fakat zaten yavaş gelişim gösteren bu bitkinin daha hızlı bir büyüme göstermesini istiyorsanız çok fazla köklenmesi gerekir. Bunun için de oldukça havadar / gevşek toprak sağlamalısınız, bir parça da direkt güneş istiyor. Sıcağı ve suyu sever, güneşin ısıttığı yerlerde daha iyi gelişir. Güneşte açık havada (İstanbul şartlarında) yazın coşuyor. Yüksek hava nemi ya da en az İstanbul havası kadar orta derece hava nemliliği olsa daha iyi ama kesin şart değil. Akdeniz bölgesi kıyı kesimlerinde bahçe bitkisi olarak yetiştirilebilir. Kışın -1 derecenin biraz daha altında soğuğa birkaç saat dayanabilir.

Aglaonema modestum yavaş büyüdüğü ve bataklık şartlarına uyumlu olduğu için riparium’lara en uygun bitkilerdendir.

Çoğaltılması: Kökten verdiği sürgünleri ayırabilirsiniz. Herhangi bir dalını kırıp suda köklendirebilirsiniz. Bu iki yol ile çoğaltılması çok kolaydır. Suda köklendirmeden direkt toprağa dikebilirsiniz. Ben ilkin böyle köklendirmiştim. Ama bu usulde toprak sıcak olmalı. Yazın güneş alan bir yerde yapılabilir. Çok da sulayacaksınız.

Kategori: Salon Ofis Dekor Tarih: 09 Mayıs 2011

Etiketler: | | | | |

'Aglaonema modestum, Melek Hanım çiçeği' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Mükerrem, İstanbul dedi ki:

  Ben bu çiçeği çok aradım ama bulamadım. Bakmadığım çiçekçi kalmadı Fatihte ama yok. Mahallede bir evin penceresinde gördüm. Çok beğendim ama bulamadım. O evin sahibinden de isteyemedim.
  ***
  Siz bana ruj çiçeği verecektiniz. Bir türlü almaya gelemedim. O tarafa gitmeye (belki inanmayacaksınız ama) korkuyorum. Şeytanın bacağını kırarsam inşallah almaya gelirim. Ben de size bu bitkiden getiririm.

 2. Nilufer, Bursa dedi ki:

  Bu çiçek kışın dinlenmek istiyor mu yoksa bol su mu vermeliyim? diye besin de vermek gerekir mi?
  ***
  Kışın benimkiler büyümüyor. Evimiz soğuk. Bir köşede unutuyorum. Çok dayanıklı. Yazın dışarda tutarsanız çok hızlı büyür. Besini de o zaman vereceksiniz.

 3. Hatice, Kocaelı dedi ki:

  Bu çiçeğin halk arasında bir ismi var mı? Benim barış çiçeği zannettiğim çiçeğim galiba bu çiçek. Bu ayırımı yapamadığıma inanamıyorum. Ama çiçeklerin rengi dışında çok benziyorlar.
  ***
  Halk arasında isim bulamıyorsanız kendiniz bir isim vereceksiniz. Zaten halk arasında çiçek isimleri böyle oluşup yayılıyor. Ben buna Melek Hanım çiçeği diyorum. Rahmetli Melek Abla’nın hatırası olduğu için (annemin arkadaşıydı).

 4. Suna, Sakarya dedi ki:

  Birkaç gün önce çiçeğimin saksı değişimini yaptım ama tüm yaprakları yere serildi. Kendine gelir mi? Ne yapmam lazım acaba?
  ***
  Zor kendine gelir ve bu sırada (büyük bir ihtimalle) bütün yapraklar kurur sonra yeniden yapraklanır. Çünkü kökler fena zarar görmüş. En iyisi dışarda çok güneşli bir yerde tutun. Güneşin ısıtması köklenmesine çok iyi etki eder. Yaz sıcakları başlayınca yarı gölge yere alın. Yeniden filizlendiğinde ya da ağustos sonunda tekrar eve alırsınız.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)