Ağır metal otu

Pancium virgatum ‘Heavy Metal’ Biyoenerji üretiminde, toprağın kimyasal kirliliğinin temizlenmesinde, toprağa verimlilik kazandırılmasında, erozyonun önlenmesinde, kumulların durdurulmasında ve Biodegradable plastik üretiminde..

Panicum virgatumAllah insanoğlunun doğaya vereceği büyük zararı önceden biliyordu ki pekçok çevre doktoru bitki yarattı. Pancium virgatum bitkisi onların en beceriklilerinden biridir. ABD kökenlidir. Biyoenerji üretiminde, büyükbaş hayvan yemciliğinde, sülün, yabani hindi vb. doğadaki kuşların barınma ortamlarında, toprağın kimyasal kirliliğinin temizlenmesinde, toprağa verimlilik kazandırılmasında, erozyonun önlenmesinde, kumulların durdurulmasında ve Biodegradable plastik üretiminde son derece büyük değeri olan bir bitkidir. Panicum virgatum otunun kökleri
Doğayı kimyasallardan temizleme özelliği açısından, yoğun kök ve dal – yaprak gelişimine bakılırsa konusundaki en etkili bitki budur. Doğa dostu plastik üretiminde de bu bitkinin reçine benzeri özünden faydalanılır (bk. biodegradable plastik). Biyoenerji üretimindeki rolünü de düşünelim. Her şeyiyle büyük bir nimet. Boyu 3 metreye yaklaşabilir. Aşağıdaki kültivarı onun kadar uzayamasa da buğdaydan çok daha uzun olabiliyor.

Pancium virgatum ‘Heavy Metal’
Ağır metal otu Poaceae (buğdaygiller) familyasından, Panicum cinsinin virgatum türünün Heavy Metal adlı kültivarıdır. Yaprakları karanfil yaprağı rengi ve lavanta rengi gibi mavimsi bir renkte olur.

Ağır metal otu bitkisi

Ağır metal otu bitkisi

Fazla kumlu, tuzlu, kurşun, çinko vb. ağır metallere sahip türden kıraç topraklara hevi metal otunu bir ektiniz mi birkaç yılda o toprakları adam eder bereketli tarlalara dönüştürür. Bunu nasıl yapıyor derseniz; buğday tarlalarını düşünün. Görünüşte ona benzer. Ama boyu kadar, bir o kadar da gür, sık, yoğun kökleri toprağın derinliklerine iner, bitki kuruyunca kökler  bulunduğu yeri organik maddelerce (karbon, humus gibi) zenginleştirir. Topraktaki ağır metalleri de bünyesine alarak seyreltir, dağıtır. Başkalaştırıp zararsız hale getiriyor mu bu konuda bilgi bulamadım. Gerçi devamı var; ağır metalleri bünyesine almış bitkinin çürüntülerini solucanlar yer, ağır metaller bir de solucanlar tarafından işlemden geçirilmiş olur.

Her bir kök bitki ayrıca 10 yıl kadar uzun ömürlüdür. Toprak altı sürgünleriyle çevreye yayılarak çoğalırlar. Toprağa düşen taneleri de çimlenir son derece yoğun bir şekilde toprağın altını üstünü kaplarlar. Hareket halindeki kumulların durdurulmasında çok etkilidir. Kuraklığa bir hayli dayanıklıdır.

Süs bitkisi olarak ağır metal otu: Dirençli bir şekilde dimdik durmasıyla, sıkça bir arada görünümüyle ve mavimsi rengiyle bahçelerde yol kenarlarına güzel bir görünüm sağlar.

Kategori: Sektörel Tarih: 10 Aralık 2011

Etiketler: | |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)