Adını bilmediğiniz bitkileri sorun

Yetiştirdiğiniz ama adını bilmediğiniz bitkileri sorabilirsiniz. Fotoğraf göndermeniz gerekir.. Hakkında bilgi edinmek istediğiniz ama bu siteden benim ele almadığım bitkileri sorabilirsiniz..

1) Yetiştirdiğiniz ama adını bilmediğiniz bitkileri sorabilirsiniz. Fotoğraf göndermeniz gerekir. Ev / ofis süs bitkilerinden herhalde bilmediğim yoktur. Ama bahçe bitkilerinden özellikle ağaç ve çalı türlerinden henüz bilmediklerim çok onlarda iddiacı değilim. Fotoğraf göndermek için en yukarda ‘iletişim’ linkine tıklayın. E-mail adresimi oradan alabilirsiniz. Fotoğrafı mail ile göndereceksiniz. Veya bazı resim yükleme siteleri var. Resimleri oraya yükleyerek linkini alabilirsiniz, bu sayfada aşağıya sorunuzun içine fotoğrafın linkini koyabilirsiniz.

2) Hakkında bilgi edinmek istediğiniz ama bu siteden benim ele almadığım bitkileri sorabilirsiniz. Burada olmadığından emin olmak için bakın en yukarda sağda arama çubuğu var. Onun içine yazıp aratın. Yazamıyorsanız orası ve aşağıda yorum / soru yazma kısmı bazen Mozilla’da çalışmıyor. İnternet Explorer ile girerseniz yazabilirsiniz. Böylece, aradığınız bitki hakkında burada bilgi olmadığından emin olduktan sonra, bu sayfada aşağıya yazıp bana bildirin.

3) Sitede verdiğim bilgilerin eğer eksik, hatalı, yanlış olduğunu düşünüyorsanız bana bildirin. Ben gerçi eski yazıları arada sırada yeniliyorum. Ama yenilemelerin sonu yok. Tekrar tekrar düzeltmeler geliştirmeler yapabilirim, yapıyorum.

4) Eleştirmekten çekinmeyin. Bazı eski yazılarımda gereksiz laf kalabalıkları görüyorum onları düzeltiyorum. Daha düzeltilmesi gereken sayfalar var.

Kategori: Genel Tarih: 26 Mart 2012

Etiketler: |

'Adını bilmediğiniz bitkileri sorun' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Furkan dedi ki:

  http://imageshack.us/photo/my-images/811/p1000943n.jpg/
  http://imageshack.us/photo/my-images/515/p1000942p.jpg/
  Yıllar önce komşumuz olan bir teyze bırakmış anneme, daha çiçek açtığını görmedim uzadı hastalık bulaştı kestim yeniden yeşerdi. Teyze rahmetli oldu adını hiç merak edip araştıran da olmamış size sorayım dedim.
  ***
  Bende de var bundan. Bakın: http://www.bitkivecicek.com/aglaonema-modestum

 2. Özge, KKTC dedi ki:

  http://imageshack.us/photo/my-images/96/dsc01234io.jpg/
  http://imageshack.us/photo/my-images/706/dsc01233st.jpg/
  http://imageshack.us/photo/my-images/713/dsc01232vn.jpg/
  Bir tanıdığım verdi bana bakamadığı için. Merdiven altında duruyor. çok loş değil ortamı. Yaklaşık 1 aydır bende. bozulma olmadı aslında ama nereyi sever, nasıl su ister bilemedim. Saksısı küçük gibi şimdi değiştirmeli miyim acaba?
  ***
  Şimdi saksı değiştirmeyin diyeceğim ama eğer yeri çok havadarsa ve fazla soğuk değilse olabilir. bakım bilgilerini ayrıntılı olarak şu sayfada okuyabilirsiniz: http://www.bitkivecicek.com/dracaena-fragrans-cicekleri-kokulu-dracaena-cesitleri

 3. Ebru, İstanbul dedi ki:

  http://img21.imageshack.us/img21/9471/20121130115724.jpg merhaba, bu çiçeğin ismini özelliklerini bilmiyorum. yardımcı olursanız ben de çiçeğe yardımcı olabileceğim sanırım. :) teşekkür ederim şimdiden.
  ***
  Bu bir tillandsia. Saksıda topraklı yetiştirilenlerin bakımı yetiştirilmesi çoğaltılması aynen guzmanyada olduğu gibidir: http://www.bitkivecicek.com/aechmea-guzmania-vrisea-neoregelia-vb-bromeliad-bitkileri
  Topraksız yetiştirilenleri ise şu sayfada: http://www.bitkivecicek.com/aka-tillandsia-acikta-ve-koksuz

 4. Özge, KKTC dedi ki:

  http://imageshack.us/photo/my-images/90/dsc01289r.jpg/
  http://imageshack.us/photo/my-images/203/dsc01286c.jpg/
  http://imageshack.us/photo/my-images/687/dsc01285kd.jpg/
  Boru çiçeği diyoruz ama bilmem başka adı var mı? Yapraklarındaki bu delik deşik durumu epeydir devam ediyor. Tüm yazı kabuklu bit mücadelesiyle geçirdik. Sizce yaprakları neden böyle?
  ***
  Sitede bu bitki hakkında henüz yazmadım. Antalyada patlıcan çiçeği diyorlar. Esas adı brugmansia. Yapraklardaki delikler yaprak yiyen tırtılların ve böceklerin işi. Sadece tırtıllar değil bazı kanatlı böcekler de yaprak yerler.

 5. Filiz, Aydın dedi ki:

  Bu çiçeğin adı deli patlıcan çiçeği. çok güzel bir bahçe çiçeğidir. Yapraklarını yiyen de tırtıl yada bit değil, ışılak böceği. Yerfıstığının yarısı büyüklüğünde olan, aynı onun gibi oval yeşil-siyah-kahverengi-sarı karışımı bir böcek. çocukluğumdan çok iyi biliyorum:) Bizim hem patlıcanlarımıza hem de deli patlıcan çiçeklerimize musallat olurdu.
  ***
  Bahsettiğiniz böcekler, tarifinize çok uygun, birkaç türü çok yerde var. Bazı yerlerde pek düşmanları olmayınca fena istilacı olabiliyorlar. Şurada yazmıştım ama resimlerini koymadım sadece larvalarının resimlerini koydum: http://www.bitkivecicek.com/kok-yiyen-kurtlar Bunların (bazı türlerinin) kanatlı böcekleri yazın yaprak yiyor.

 6. Özge, KKTC dedi ki:

  O zaman yazdığınız gibi mücadele etmek zor ise hiç ilaçlarla uğraşmayım öyle mi?
  ***
  Toprak altındaki larvaları ile mücadele yolları başka, yazın ortaya çıkan kanatlı hantal erginleriyle mücadele yolları başkadır. Yaprakları yiyen kanatlılar bildiliğim kadarıyla bütün yaz ortada yoklar, onların birkaç haftalık dönemi var. İlaçlayamıyorsanız yaprakları sık sık kontrol ederek hantal böcekleri toplayıp yok edebilirsiniz sanıyorum.

 7. Sevim, istanbul dedi ki:

  Merhaba, çiçekleri çok seven biri olarak size çok teşekkür ediyorum.Ben size mail atmıştım bir çiçek tohumu hakkında bilgi almak için.Ne çiçeği olduğunu bilmiyorum,küçük siyah boncuk gibi üzerinde beyaz kalp şekli var sanki elde çizilmiş gibi.Yuvarlak bir baloncuk içinde oluşuyor bunlar,önceleri yeşil kuruyunca siyah oluyor.Çok ilginç ve çok güzel geldi bana bu tohumlar.İzmir de kardeşim vermişti bu tohumları,oradayken balkonda bir saksıda yetiştirmiştim ama şu anda nasıl bir şeydi hiç hatırlamıyorum.Şimdi tohumları bulunca hemen ektim ve biraz büyüyünce resmini çekip size göndermek istiyorum.Elimdeki tohumların resminide göndermek istiyorum ama ben resim göndermeyi bilmiyorum onun için resim olmadan bu ne çiçeği acaba diye sordum size çok afedersiniz. Tekrar teşekkürler.
  ***
  Bakınız: http://azbitki.com/cardiospermum-halicacabum

 8. kemal gaziantep dedi ki:

  çalıştıgım işyerinde bi tane çiçek buldum .tek başına çıkmışdı aynısından yanında başka hiç yoktu .. çok hoş bir çiçek etrafı mor ortası bordo renkli..ortası borda etrafında da 11 tane ayrı çiçek çıkmış hepsi ortadaki bordo kısıma bağlı …
  ***
  Büyük bir ihtimalle telgraf çiçeği çeşitlerinden biridir. google görseller sayfasına (http://www.google.com/imghp?hl=tr&tab=mi) yazıp sonuçlara bakın.

 9. yunus istanbul dedi ki:

  http://img440.yukle.tc/images/714IMG_2835_800x600.JPG
  http://p1305.hizliresim.com/19/5/msnlr.jpg

  Kasımda ufacıktı. Birden boy attı. Acaba çiçekli bir bitki mi?
  ***
  Evet canlı parlak pembe çok güzel çiçekler açar. Kızgın güneşe iyi uyum sağlar. Susuzluğa kaktüslerden bile daha dayanıklıdır diyebilirim. Adı buz çiçeği. Bilimsel adı Aptenia cordifolia

 10. Emin Buğra ÖZEL - Denizli dedi ki:

  http://k1311.hizliresim.com/1h/2/u5nng.jpg
  Çiçeğin ismini bilmiyorum ama çok güzel, ismini söylermisiniz…
  ***
  Yıldız çiçeği (Dahlia).

 11. sema istanbul dedi ki:

  fotoğrafı nasıl gndericem?
  ***
  Email ile gönderebilirsiniz. En yukarda iletişim linki var.

 12. Seda, Giresun dedi ki:

  Merhaba. Bu çok eski bir çiçek son 20 yıldır da ben bakıyorum. Adını bilmiyorum nedir acaba? Pembe çiçek açıyor. Kar altında bile açardı 1 yıldır bu halde çiçek açmıyor artık:(
  http://hizliresim.com/4mkG94
  ***
  Zemheri ortancası. Fakat hiç de iyi bakamamışsınız. Kocaman yaprakları olmalıydı.
  Sayfası: http://azbitki.com/bergenia-crassifolia

 13. Ali, Ankara dedi ki:

  Çiçekleri seviyorum fakat bu çiçeğin ismini bulamadım, yardımcı olursanız sevinirim. http://i.hizliresim.com/glDq4Z.jpg
  ***
  Maalesef çıkaramadım. Eğer başka bilen varsa yazabilir. Daha sonra bu sayfaya tekrar bakın.

 14. cigdem almanya dedi ki:

  Merakimdan bakmadigim cicek resmi kalmadi kac gundur ama benimkisi hangisi yardiiiim ;) resim gonderemedim ama tarif etmeye calisiyim .yapraklari bilinfik siradan yaprak butun cicekleri yukarida ve bir avuc icini doldurak kadar buyuk mum cicegi gibi yana yana birlesik duruyorlar cicekleri yildiz seklinde birde ninlarin cesitleri vardi renhi beyaz gul kurusu birde mavi umarim buluum ne oldugunu
  ***
  Çiğden Hanım tarifiniz oldukça eksik. Bundan bir şey anlamak pek mümkün değil. Belki çalı minesi veya yer minesi olabilir. Ayrıca bir de şu sayfaya bakın: http://www.bitkivecicek.com/besiz-yildiz-pentas-cicegi

 15. Funda, Antalya dedi ki:

  Solanum rantonettii adında bir ağaç ya da çalı hakkında bilginize ihtiyacım var. değişik adlarıyla da aradım ama sitede bulamadım.
  ***
  Evet şimdilik o konu eksik. Ben Didim’e yeni taşındım. Burada her yerde görüyorum. Burada solaryum çiçeği diyorlar. Evi yerleştirme işlerini tamamlayınca siteye konu eklemeye devam edeceğim. Bu da sırada.

 16. Damla, İstanbul dedi ki:

  http://i.hizliresim.com/XvXXnk.jpg
  http://hizliresim.com/XvXXnk

  Merhabalar,
  bana da bu çiçeği annem hediye etti. Adı nedir acaba?:)
  ***
  Yer minesi.. Ev çiçeği değildir. Çok güneşli ve esintisi sürekli olan bahçeleri, balkonları sever.

 17. Ece, İstanbul dedi ki:

  Merhabalar,
  Bu güzelliği daha 1 saat önce aldım ama eve gelene kadar ismini unuttum :)
  Şimdiden teşekkürler.
  http://i.hizliresim.com/8gzDW7.jpg
  ***
  Mercan boncuğu – Nertera granadensis

 18. ayse, izmir dedi ki:

  ttp://hizliresim.com/g561gL
  http://hizliresim.com/0qz5zL
  Merhaba,
  Aldigimiz cilegin yaninda bu bitki de vardi ayirdik ve asiri uzadi. Ne oldugunu cok merak ediyoruz.
  ***
  Çıkaramadım bilemiyorum ama galiba yabani otlardan biri.. Benim bahçede benzerleri var. Belki de aynısıdır. Zaten bir fide almışsanız, yanında başka bir bitki varsa o bitki yüzde doksan dokuz ihtimalle yabani otlardan biridir.

 19. Celal S. -İzmir dedi ki:

  http://i.hizliresim.com/glDq4Z.jpg

  Hebe veronica

 20. safiye istanbul dedi ki:

  http://i.hizliresim.com/d51M7D.jpg
  Bu cicegin adi nedir
  ***
  Şeker begonyası..

 21. Ümit, İstanbul dedi ki:

  Aylardır besliyorum , çok güzel çiçekler açıyor ,yalnız çiçekleri açtıktan çok kısa bir sürede soluyor, yapraksız bir bitki ama adını ve cinsini bilmiyorum. Beni bilgilendirirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.
  http://i.hizliresim.com/3a6A95.jpg
  ***
  Zıpçıktı çiçeği adı verilen küçük bitkilerin beyaz çiçekli türü.

 22. ayse istanbul dedi ki:

  https://imageshack.com/i/p5o6NkHej

  Resimi cektigimde kurudugu icin budamistim ama baris cicegine benzer yesilimsi cicek cikartiyor.yapraklari cok farkli adini bulamadim bir turlu
  ***
  Bunun adı Aglaonema Commutatum.

 23. Aysel, Baku dedi ki:

  Anaannemin çiçeğinden bir dal aldım kendim köklendirib dikmek için.ama ismini bilmiyorum. Çok güzel fuşya renkli küçücük çiçekleri var.
  http://postimg.org/image/pp7eerayf/
  ***
  Camgüzeli.

 24. aynur topal dedi ki:

  http://i.hizliresim.com/PBlZXv.jpg
  bu çiçeğin adı nedir yeni çelik aldım nasıl çimlendirmem gerekir bakımı nasıldır
  ***
  Atlas kaktüsü.. Bunun beyaz çiçek açanına bir gecelik gelin diyorlar. Bu isimlerle arayıp gereken bilgileri edinebilirsiniz.

 25. emir kaya dedi ki:

  http://i.hizliresim.com/52Eo55.jpg

  çiçegin ismini ögrenebilirmiyim bide nansıl beslenicek kardeşim sağol şimdiden
  ***
  Fittonia çeşitlerinden biri sanıyorum. Yeri pencereye çok yakın, şiddetli aydınlık ve çok havadar olsa daha iyi olur.

 26. Cenk Adana dedi ki:

  Öncelikle selamlar :) Bu çiceğe ilk dokunduğumda yapay olduğunu sanmıştım. Annem gerçek olduğunu iddaa ettiği halde inanmakta güçlük çekmiştim ve üst taraflarında açan çiçekler bana biraz orkideyi anımsattı ama ismini öğrenmek istiyorum. Böylece ona nasıl davranacağımı bilebilirim. Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler…
  http://imgur.com/dpuY9DL
  ***
  Maalesef resim benim bilgisayarda görüntülenemedi.

 27. Kadir Can, Kars dedi ki:

  http://hizliresim.com/gyQWXb
  Çiçeğim adını ve özelliklerini bilmiyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  Bodur sardunya..

 28. Aykut dedi ki:

  Çiçeğin ismi nedir acaba? Teşekkürler
  http://i.hizliresim.com/zYNpWY.jpg
  ***
  Kalanchoe..

 29. Buket İstanbul dedi ki:

  http://www.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fuzaktakimaymunlar.tumblr.com%2Fpost%2F137009783882&h=HAQGqu4aY
  bu çiçeğin ismi nedir?
  ***
  Kalp kalbe karşı çiçeği.

 30. Şahin kalkan dedi ki:

  Resimdeki çiçeğin tohumları üç ay önce dikildi. Şu ana kadar çiçek vermedi. Bu çiçeğin adını biliyor musunuz? Çiçekleri nasıl onu da bilmiyoruz. Çiçeklerinin fotosunu bizimle paylaşırsanız seviniriz. Teşekkürler…
  ***
  Ne olduğunu çıkaramadım ama acele etmeyin. Her bitki hemen çiçek açmaz. Sabredin. Belki yazın, belki gelecek yıl çiçek açabilir. Ağaç türü bir şey ise belki de yıllar sonra çiçeklenir.

 31. aynur izmir dedi ki:

  http://i.hizliresim.com/lvlYPb.jpg
  yukardaki çiçeğin adı nedir en kolay nasıl köklenir. nasıl toprak kulanmalıyım .bilgilendirdiğiniz için de teşekürler.
  ***
  Senecio angulatus. Kırdığınız dalı hemen toprağa dikin. Çabuk kökleniyor. Toprak seçmez. İstanbulda evde yetiştiriyordum. Didim’de bahçede yetiştiriyorum. Hızlı büyüyor.

 32. aynur izmir dedi ki:

  http://i.hizliresim.com/0md2VR.jpg
  http://i.hizliresim.com/A5aY2z.jpg
  isimleri nedir .alaca yapraklı gelşimi çok zayıfladı yaprakları küçüldü.
  ***
  Alacalı olandan bende de var. Yaprakları adaçayı gibi kokuyor ama adını bilmiyorum. Bahçede yetiştiriyorum. Şiddetli yaz sıcaklarında güneşli yerlerde rahatsız olur. Diğer zamanlarda güneşi sever. Şimdi benimkiler bahçede kışın aynen sizinkiler gibi oldu. Yakında canlanırlar. Geçen yaz kırıp diktiğim bütün dallar toprakta köklendi. Diğeri, yanında beyaz kağıt olanı resimde iyi çıkmamış. Galiba telgraf çiçeği.

 33. Begüm istanbul dedi ki:

  http://i.hizliresim.com/ML7nvk.jpg
  http://i.hizliresim.com/28AXEL.jpg
  Merhaba ben evde yokken hediye olarak gelmiş bu çiçek ve bakılmamış malesef kurumaya başlamış. Çok aramama rağmen ismini öğrenemedim. Çiçeğimin ismini biliyorsanız ve tekrar canlandırmam için de yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler…
  ***
  Bu bir Kalanchoe. Anlaşılan hiç güneş almayacağı bir yerde tutmuşsunuz. Evlerde güneşsiz köşelerde çirkinleşir.

 34. Nur, Bursa dedi ki:

  http://4.bp.blogspot.com/-S2MS1OPmexw/T2iAR78vP3I/AAAAAAAACSU/tb2AthFpLMM/s1600/547.jp merhaba, bu çiçeğin adı nedir? Aynısından aldım nasıl bakacağımı bilemiyorum.
  ***
  Adı sinerarya. Ev içinde tutacaksanız çok havadar bir yerde, pencere yakınında tutun. Dışarda balkonda veya bahçede tutacaksanız üzerine fazla güneş gelmesin. Bu şartlarla çiçekler bitene kadar sağlıklı tutabilirsiniz. Çiçekler bitince yaşatamazsınız. Bunlar böyle yetiştiriliyor. Çiçek açtıktan sonra, yaz sıcakları başlayınca çok kötü olurlar.

 35. sevgi kök dedi ki:

  http://hizliresim.com/a3z2m5
  Merhaba. Çiçek bana hediye gelmişti iki yıl önce. Adını interntten arastırdım bulamadım nasıl bakmalıyım hiç bilmiyorum. Neyi sever neyi sevmez söylerseniz çok sevinirim tesekkürler.
  ***
  Şu sayfada: http://orkide.azbitki.com/dendrobium-nobile ihtiyacınız olan her türlü bilgi var.

 36. Naciye, İstanbul dedi ki:

  Merhaba,
  http://i.hizliresim.com/21JRGq.jpg
  http://i.hizliresim.com/BPL1lg.jpg
  Yukarıda fotoğraflarını gönderdiğim bitkiyi Tekirdağ’dan taşınırken, hatıra olarak bahçeden söküp almıştım. Eski usul toprak saksıya diktim. Küçük yavrular verdi. Sonra gelişimi durdu. 2 seneden fazladır, öylece duruyor. Bir çeşit agave mıdır acaba? Nasıl davranmalıyım kendisine?
  ***
  Evet bir tür Agave. Açık havada güneş altında çok hızlı büyür. Kış başında kökleri kurumuş iki parça bulmuştum. Hemen diktim. Daima dışarda tuttum. Kışa rağmen gelişmeye devam ediyor. Havalar ısınınca çok daha hızlı büyüyecek. Bunlar ev süs bitkilerinden değildir. Evde tutacaksanız sık sık açık tutacağınız ve güneşli bir pencere önünde tutun.

 37. beste, bursa dedi ki:

  http://hizliresim.com/d3vn5L
  henüz bugün aldım fakat aldığım yere adını sormadım. E doğal olarak ne zaman sulayacağımı bilmiyorum ya da nasıl yerde büyüdüğünü. Yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  Aeonium türlerinden biri. Aeonium haworthii veya başka bir tür ya da hibrit olabilir. Kış soğuklarına çok fazla dayanıklı değildir. humuslu toprağı olan bir bahçeden veya ormandan alacağınız toprak ile kum karışımına dikerseniz çok güçlü büyür. Serin aylarda toprak iyice kurudukça, yaz boyunca toprak hafifçe kurudukça sulamalısınız. Mayıs ayında tarif ettiğim gibi bir toprak karışımına dikmenizi tavsiye ederim. Bir metre kadar büyür. Büyüdükçe yaprakları da daha büyük olur.

 38. sümeyra afyon dedi ki:

  Çiçeğin adını bilmiyorum.ve bakımı hakkında bilgi istiyorumresimni nasıl yükliyeceğim
  ***
  Buraya resim yüklenemiyor. Ya başka bir internet sayfasına yükler linkini alır buraya linki koyarsınız ya da email adresime fotoğrafı gönderirsiniz.

 39. Kadir Can, Kars dedi ki:

  Benim çiçeğim Bodur Sardunya. Eylül ayında aldığım bir dalla büyüttüm. Ne zaman çiçek verir ve nasıl bakmam gerek? Şuan ki hali aşağıda.
  http://hizliresim.com/JAG9Bn
  ***
  Bodur sardunyalar hemen hemen hiç çiçeksiz kalmaz. Sizinki muhtemelen şimdiye kadar sadece birkaç yaprak vermiştir sebep bu sanıyorum. Özellikle güneş çok önemli. Kars’ta belki hala donma tehlikesi vardır dışarda bırakmayın. Evde uzun süre güneş alabileceği bir pencere önünde tutun. Çok yakında çiçek açar. Çiçek açmadan edemezler.

 40. Zeynep, İstanbul dedi ki:

  Merhaba. Bu iki bitkinin ismini öğrenmek istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  Kısa boylu olan Aglaonema modestum. Uzun boylusu ise Dracaena marginata.

 41. Serdar, Konya dedi ki:

  http://hizliresimyukle.com/image/MZmR
  Bu çiçeğin ismi nedir acaba ve bu bitki çiçeklenir mi?
  ***
  Buz çiçeğine benzettim ama emin değilim.

 42. Mustafa, Nevşehir dedi ki:

  Bu çiçeğin ismi nedir? Botanik dersi ve herbaryum dersi için önemli.
  http://i.hizliresim.com/1vzp9D.jpg
  ***
  Maalesef bilemedim.

 43. Pelin, İstanbul dedi ki:

  Bu bitkinin adı nedir acaba?
  http://hizliresim.com/bDnjJ8
  ***
  Tam emin değilim ama henüz çiçek sapı çıkarmaya başlamamış lilyum türlerinden biri gibi geldi bana.

 44. Ersin, Kocaeli dedi ki:

  Bu bitkinin adı nedir acaba ve çiçek açar mı?
  https://tr.pinterest.com/pin/45528646209845922/
  ***
  Salon sarmaşığı (Pothos).. Çiçek açmaz yaprak güzelliği için yetiştirilir.

 45. Metehan, Ankara dedi ki:

  http://hizliresim.com/l1YW8p
  http://hizliresim.com/o7Qkaq,
  http://hizliresim.com/ZdNEaz
  Bu ağacın adı nedir acaba?
  ***
  Akasya ağacı.

 46. Büşra kırıkkale dedi ki:

  http://hizliresim.com/o7n337
  Bu bitkinin adi nedir acaba? Baya soluyor yanlış bakıyorum sanırım.
  ***
  Arapsaçı.. Evlerde havasız yerlerde bozulur. Varsa balkonda tutun. Ya da sık sık açtığınız bir pencerenin yanında..

 47. Atilla Horoz dedi ki:

  http://i.hizliresim.com/PMEMl5.jpg
  İnternetten orkide tohumu diye aldık ektik ve bu çıktı yardımcı olurmusunuz.
  ***
  Bazı sahtekarlar orkide tohumu diye internette reklam yapıyor. Çiçekçilerde en çok satılan orkide türü olan Phalaenopsis orkidesinin çiçeğinin resmini de koyuyorlar. güya siz onu tohumdan yetiştireceksiniz. Öyle bir şey yok. Bu türün tohumdan yetişmesi, kendi doğal ortamında mucize kabilinden olarak ağaçların tepelerinde çimlenir. İnsanlar ancak laboratuar ortamlarında hormonlarla ve özel besinlerle bu türü tohumdan büyütebilir. Günümümüzde seri üretimi zaten doku kültürü ile (klonlama tekniğiyle) laboratuarlarda yapılıyor. Lütfen bir daha herhangi bir bitkiyi tohumdan yetiştirmeyi düşünmeden önce halklarında çok iyi bilgilenin ki sahtekarlara para kaptırmayın. Aldığınız tohum orkide tohumu idiyse bile çimlendiremezsiniz büyütemezsiniz. Saksınızdaki bitki kullandığınız toprakta bulunan tohumlardan çıkmıştır yani herhangi bir ot olabilir ama kesinlikle orkide filan değil.

 48. Emre, Konya dedi ki:

  Zamanında Ali beyin sorduğu çıkaramadım dediğiniz ot ” Succisa pratensis” olabilir mi?
  ***
  Benziyor ama pek sanmıyorum.

 49. Eylül, İstanbul dedi ki:

  http://hizliresim.com/r90D0B
  Bahcemde böyle bir bitki türemeye başlamış. Üstünde karasinekler geziyor. Acaba adı nedir?
  ***
  Bilmiyorum. Herhangi bir fikrim de yok.

 50. mehmet izmir dedi ki:

  … …
  ***
  Mehmet Bey resimden çok iyi seçemedim ama büyük bir ihtimalle melisa çalısıdır.

 51. Furkan Marifet (Denizli) dedi ki:

  … …
  ***
  O bir siklamen. Kesinlikle dışarda serin bir yerde tutun. Eğer ev içi klimalı ise, serin oluyorsa içerde tutun. Sıcak ve havasız yerde hemen bozulur mahvolur. Hediye vereceğiniz kişiye de söyleyin serin ve çok havadar yer ister. Evlerde yaşaması mümkün değil.

 52. Burcu, Elazığ dedi ki:

  http://hizliresim.com/rEg3V1
  Bu linkteki bitkiyi tanıyan var mı?
  ***
  Yılanbıçağı denen bitkinin meyvelerine benziyor.

 53. Kenan Gör dedi ki:

  http://hizliresim.com/1N7b7B
  Bu linkteki yonca yapraklı bitki. Ayrıca yumruları var. Bahçede kendiliğinden oluştu. Zararlı mıdır?
  ***
  Okzalis. Birkaç türü her yerde kendiliğinden yetişir. İstilacıdır. Bahçelerden yok etmek imkansız gibi zor. Aslında ciddi bir zararı yok. Zehirli değildir yiyenler var ama yenmesi tavsiye edilmez.

 54. Ayhan, Afyon dedi ki:

  http://i.hizliresim.com/pEMvbL.jpg
  Bu bitkinin adını biliyor musunuz?
  ***
  Telgraf çiçeği türlerinden biri. En iyi ev uyumlusu bitkilerdendir. Dallarını kırıp toprağa batırsanız birkaç günde köklenirler. Çoğaltması da gayet kolay.

 55. Seher, İstanbul dedi ki:

  https://s12.postimg.org/epn4ntfzh/20161008_164759.jpg
  ***
  Seher Hanım resim linkini koymuşsunuz ama bir şey sormamışsınız. Eğer bu bitki nedir diye soruyorsanız maalesef bilmiyorum. Şimdiye kadar hiç görmediğim bir tür.

 56. Gökhan, Ankara dedi ki:

  http://i.hizliresim.com/B8JqgM.jpg
  http://i.hizliresim.com/jB09RL.jpg
  http://i.hizliresim.com/2jLD42.jpg
  İş yerime hediye olarak geldi ne olduğunu bilmiyorum nasıl bakmam gerektiğini ne kadar su vereceğimi bilemedim. adını biliyor musunuz acaba?
  ***
  Anthurium cinsinden ama tür adını şimdi hatırlamıyorum. Bu türler kökleri saksı içinde iyice yumaklaşmadıkça daha büyük saksıya aktarılmamalı. Daha sonra çok az farkla bir boy büyük saksıya aktarılır. Biraz güneşli bir pencere önünde tutmalısınız. Yaz aylarında öğle civarı güneşini direkt almaması gerekiyor. Sulamasını ise toprağı eğer suyu derhal süzdürüyorsa her gün yapmalısınız. Ama saksı altı tabağında su beklememeli yoksa köklerde çürüme yapar. Suladığınızda su anında derhal saksı altındaki deliklerden çıkmıyorsa bu durumda sulamayı birkaç günde bir yapın. Yani sulama sıklığı toprağının özelliğine göredir.

 57. Esma, İstanbul dedi ki:

  Merhaba bu çiçek bana hediye olarak geldi ama nasıl bakacağımı bilmiyorum. İsmini bana söylerseniz sevinirim. https://m.facebook.com/demetria.esma/posts/ms.c.e… …
  ***
  Siklamen. Evlerde yaşayamıyor genellikle.

 58. Şeyma, Gaziantep dedi ki:

  Merhabalar,bu çiçeği dün arkadaşım hediye etti ancak ismini ve nasıl yetiştirmem gerektiğini bilmiyorum. Bana yardımcı olur musunuz? Şimdiden çok teşekkür ederim.
  http://i.hizliresim.com/m4M6R0.jpg
  ***
  Bu bir kalanchoe. ilgili sayfasına bakmalısınız.

 59. Çetin Ali dedi ki:

  http://i.hizliresim.com/LZljaj.png

  http://i.hizliresim.com/l3qAyX.png

  http://i.hizliresim.com/GPmj52.png

  Acaba fotoğraflardaki ağacın adını bulabilirmisiniz. Çok teşekkür ederim
  ***
  Trabzon hurması… Ama bu şekilde yenmez. Meyveler önce güneşte bekletilir. Domates gibi renklendiklerinde yenirler.

 60. Orçun, Denizli dedi ki:

  Bir önceki mesajdaki bitki kesinlikle Trabzon hurması(bizim burada cennet elması denir)değil bence,meyvelerin şekli benzesede iç yapısı ve ağacının yaprakları çok farklı bir türü anımsattı.
  ***
  Trabzon hurmasıdır. Sobaharda soğuklar iyice bastırdığında hala olgunlaşmamış kızarmamış meyveleri bir daha kızarmaz.

 61. fatma antalya dedi ki:

  Bir çiçek almış annem ama adını bilmiyorum sarı pembe mor renkli olanlarda varmış papatya benzeri sapsarı altında kalın yaprakları var sizce adı nedir?
  ***
  Tarifiniz pek benzemiyor ama küçük çiçekleri olup altında kalın iri yapraklı halde bugünlerde en çok satılan çiçek kalanchoe’dir.

 62. Serpil, Çorum dedi ki:

  Marketten bir çiçek aldık ne olduğunu bilmiyorum. Açık pembe çiçekleri var sık yeşil küçük yaprakları var. Hergün yeni çiçek açıyor. Açmış olanlar tekrar kuruyor yaprakları dökülüyor. Çok sulamam gerekiyor. Kuruyunca direk boyunları büyülüyor. Umarım iyi anlatabilmişimdir. Fotoğraf gönderme seçeneğini bulamadım. Yoksa çekip gönderirdim.
  ***
  Hayır bu tarif hiç yeterli değil. Fotoğraf için en alttaki iletişim linkini tıklayarak email adresimi alıp o yolla resim gönderebilirsiniz.

 63. Halime İzmir dedi ki:

  http://i.hizliresim.com/R018kY.jpg
  kuru şekilde geldi ama ismini bilmiyorum
  ***
  Akasya ağacına benzettim ama aynı familyadan benzer özellikle birçok tür var. Mesela mor salkım da olabilir.

 64. begum.kahire dedi ki:

  bu bitkinin adi ve ozellikleri nedir?tesekkurler http://i.hizliresim.com/vbpobD.jpg
  ***
  Mum çiçeği (Hoya carnosa) ama variegata çeşidi yani yaprakları beyazlı olan çeşidi.

 65. ali ankara dedi ki:

  https://imageshack.us/i/pneun9WAj
  Merhaba bir seyircimiz verdi bu çiçeği. Çok sevdik fakat ne çiçeğidir ve bakımı nasıl yapılmalı acaba teşekkür ederim.
  ***
  Yenigine çiçeği.. Kesinlikle dışmekan bitkisidir. evlerde, kapalı mekanlarda yaşayamaz.

 66. Ramazan-İstanbul dedi ki:

  Hediye geldi fakat adını ve nasıl bakılması gerektiği hakkında fikrimiz yok .
  yardımcı olabilirseniz çok sevinirim .
  Teşekkürler
  http://hizliresim.com/Np2YmN
  ***
  Bu bir Atatürk çiçeği. Sayfası: http://azbitki.com/poinsettia-ataturk-cicegi

 67. Rümeysa istanbul dedi ki:

  Merhabalar bana hediye bir çiçek geldi ama ne yazık ki ne olduğunu ve nasıl bakım yapılacağını bilmiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim :) http://i.hizliresim.com/ojqLq2.jpg
  http://i.hizliresim.com/DPWLm6.jpg
  ***
  Bu bir açleya. Çok havadar ortam ister. Havasız evlerde ölür.

 68. Ergin yangin Rize dedi ki:

  http://i.hizliresim.com/kbp4Gq.jpg iyi gunler bu çiçegi bi yerde gordum kimse bilmiyor benimde hosuma gitti ismi neydi
  ***
  İsmi Kalanchoe… Çok türleri ve çeşitleri var.

 69. Berna dedi ki:

  https://i.hizliresim.com/7qdOjm.jpg
  Ben bu bitkiyi yaklaşık 2 hafta önce almıştım 2 gün öncesine kadar gayet iyiydi ama bugün eve geldim ve renkli olan alt yapraklarının (tıpkı üsttekiler gibi) solup pörsüdüğünü gördüm ve üsttekilerin de rengi hafiften solmaya başladı nasıl kurtarabilirim acaba?
  ***
  Bu bitki Lithops türlerinden biridir. Bakımı çok zor. Ev ortamlarında ıslak toprakta kesinlikle yaşayamıyor. Sürekli hava akımları ve çabuk kuruyan toprak ister. Nadiren su ister. En zor bitkilerdendir. Ben şahsen asla edinmek istemem. Alt yapraklarının zaten ölmeleri gerekiyor. Üsttekiler sert iseler sorun yok demektir. Toprak tamamen kurumuş ise ve o üst yapraklar dokununca yumuşak hissediliyor ise, hafiften buruşmuş gibi iseler sulamanın zamanı gelmiştir.

 70. Mehmet asil dedi ki:

  Bu bitkinin adı nedir (https://drive.google.com/file/d/0B1osmduE0kq3VndaWFFaQVhVNFU/view)
  ***
  Aizoaceae (Buzçiçeğigiller) familyasından bir tür olduğu belli. Ama hangi tür, onu çıkaramadım maalesef. Şuradan bakabilirsiniz belki sizinkinin ne tür olduğunu bulabilirsiniz: https://www.google.com.tr/search?q=aizoaceae&espv=2&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjN9oqkhL7TAhWG2RoKHaJEDJEQ_AUIBigB&biw=1920&bih=950

 71. Melek dedi ki:

  Şu an çiçeği yok çıkacak mı bilmiyorum ama yaprakları avuç içi kadar bile değil ve şemsiye gibi kubbe şeklinde sizce nedir?
  ***
  Melek Hanım resim yok. En azından tarif etseydiniz. Ne olduğunu bu şekilde bilmeme imkan yok.

 72. Rabia dedi ki:

  https://i.hizliresim.com/5g134z.jpg
  Biri hediye almıştı ama kendisi de ismini bilmiyor, ben de bulamadım, söylerseniz yardımcı olabilirsiniz.
  ***
  Çok güzel bir Calandiva. Tam pencere yanında tutun. Kuvvetli ışık, az da olsa direkt güneş lazım. Ev içinde tutulduğunda toprak iyice kurumadıkça sulamayın.

 73. Nuray , Baku dedi ki:

  Selam resim nasıl göndere bilirim
  ***
  En aşağıda iletişim linki var. Ona tıklayarak email adresimi alabilirsiniz. Email yolu ile resim gönderebilirsiniz.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)