Acemborusu Campsis radicans

Sarmaşık gibi tırmanıcı ve uzun ömürlü bir bitkidir. Acemborusu güzel çiçekleri için yetiştirilir. Güneşi çok sever. İyi güneş alan bahçelerde süratle uzar. Arsız bir büyüme gösterir.

Sarmaşık gibi tırmanıcı ve uzun ömürlü bir bitkidir. Acemborusu güzel çiçekleri için yetiştirilir. Güneşi çok sever. İyi güneş alan bahçelerde süratle uzar. Arsız bir büyüme gösterir. Kışları pek sert geçmeyen bölgelerimizde ağaçları sararak boğabilir. Değer verdiğiniz ağaçlarınızı acemborusundan korumalısınız.

Bignoniaceae familyasının Campsis cinsi bitkilerinin bütün dünyada en çok tanınan türü “radicans”tır. Bizde acem borusu ismiyle bilinir. İngilizcede yaygın ismi “Trumpet Creeper” veya trumpet vine. Anavatanı ABD’nin güney kesimleridir.

Çitleri çabuk örter. Duvarlara yapışarak tüm yüzeyi kaplar. Duvar sıvasına zarar verir.

Kış soğuklarına iyi dayanır. Türkiyenin her yerinde bahçelerde yetiştirilmeye uygundur. Birkaç yaşını bulunca artık kuraklıklara da çok dayanıklı hale gelir. Budamaktan başka hiçbir bakım gerektirmez.

Saksıda balkonda yetiştirmek için düzenli budama yapmalısınız. İyi güneş alan bir yerde tutmalısınız.

Sevdiği toprak suyu çok iyi süzdüren, iyi besleyici ve hafif asitli (pH 6,5 civarı) topraktır.

Saksıda acemborusu yetiştirmek için şu karışımı tavsiye ederim:
4 ölçü iyi humuslu bahçe toprağı + 3 ölçü kırmızı killi toprak + 3 ölçü ponza taşı + 2 ölçü eski sığır gübresi

Böylece süper besleyici hem suyu iyi süzdüren bir karışım elde etmiş olursunuz. Ama güneş şart buna dikkat edin. Saksı ise büyük ve kalın toprak saksı olmalı. Çünkü kökleri serinde daha iyi gelişir. Yoksa kökler iyi gelişmez ve bitki güdük kalır. Toprak yüzeyini de yaprak çürüntüleri ve ponza taşı ile kaplamalısınız ki güneşin ısısı köklere ulaşmasın.

Sulama: Toprak kurudukça sulayın. Her zaman sırılsıklam kalan toprakları sevmez.

Acemborusu nasıl çoğaltılır?

1- Tohum ile: Yaz ortasında çiçek açar. Oluşan tohumlarını bahçenizde güneş gören yerlere serpin. Kışın soğukta kaldıktan sonra baharda çimlenirler. Aksi takdirde, tohumlar ekilmeden önce iki ay buzdolabında saklanmalı.

2- Dal çeliği ile: Mayıs ortasından ağustos başına kadar yapabilirsiniz. 15 – 20 cm uzunluğunda kurşun kalem kalınlığında sağlıklı dallarından aldığınız çeliklerin alt yapraklarını yok edin. Dalda en üsteki yapraklar kalsın. Nemli toprak doldurduğunuz saksılara 4 – 5 cn alt kısmı toprağın içinde kalacak şekilde dikin ama sulamayın. Toprağı dala biraz bastırın. Saksıyı şeffaf bir poşete geçirip bağlayın. Direkt güneş almayan ama iyi aydınlık bir yerde bekletin. Böylece yüzde yüz nemli kalan ortamda çelik köklenmeye başlar. Her gün veya iki günde bir açarak bir iki saat havalandırın. Toprak kurumuşsa hafifçe sulayın. Köklenmesi bir buçuk ay sürebilir. Köklenmesi gerçekleşince poşetten çıkarın. Eğer aynı saksıda birkaç çelik köklendirdiyseniz bir buçuk ay gelişmelerini bekleyin sonra ayrı ayrı saksılara dikin.

Kategori: Bahçe Balkon Tarih: 29 Mayıs 2011

Etiketler:

'Acemborusu Campsis radicans' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Seden dedi ki:

  Bizdeki yanlışlık toprak ve saksıdan kaynaklanıyormuş demek. Toprak sıradan ve biraz koyun gübresi katkılıydı, saksı ise plastik. 7 senedir uzamadan kısalmadan çiçek açmadan durmasının nedeni buymuş :) Değiştireceğim en kısa zamanda ve bilgiler için çok çok teşekkürler…
  bu yazınızı sık kullanılanlara ekledim, belli mi olur belki bu değişimden sonra çiçek açarsa gelip üretim şekillerini de öğrenirim.
  Sağlıcakla…
  ***
  İnşallah şimdi değişiklik yaptığınızda sonbahara kadar bir hayli gelişim gösterir. Tarif ettiğim gibi toprak bulamazsanız yapı marketlerde satılan hazır toprakların üstlerini okuyarak uygun bir toprak bulabilirsiniz (pH 6,5 civarlarında olmalı). Yaz kış devamlı dışarda açık havada durması gereken bütün bitkilere toprak saksı tavsiye ederim.

 2. Alperen - Eskişehir dedi ki:

  Bizim İzmir’de yazlığımızda olan hiç bir bakım ve özen olmadan diktiğimiz gibi duran, aklımıza geldiğince suladığımız bu yaratık artık çitleri görünmez hale getirdi. Bu sene budama için bahcıvan çağırdık artık kaldırmayı düşünüyoruz.
  Ben Eskişehir’de oturuyorum ve bir bahçe aldım. Söğüt ağaçlarının 2 si ( 3 metre civarı ) kurumuş. Ben de bunlara görünüm zevki adına yaprakları daima kalıcı, mümkünse güzel kokulu çiçekli bir tırmanıcı arıyorum.
  Not: Bildiğim kadarı ile Eskişehir kara iklimi daha hakim bir yer ama benim bahçe gölete komşu ve rüzgarlı da olmasını düşünerek yorumunuzu bekliyorum. Bu bahçeye yapılan tellere tel örtücü ne önerirsiniz? Tavsiyeniz?
  ***
  Kokululardan şu an aklıma bir şey gelmiyor ama sizin oraya dayanıklı olarak hedera sarmaşığı var. Sadece yaz kış yeşil görünümü için yetiştirilir. Bence hanımeli veya acem sarmaşığı gibi kokulu bitkilerle hederayı karışık yetiştirebilirsiniz. Kışın hedera yeşil kalır, yazın diğerinin çiçekleri çok güzel kokar. Bütün yaz çiçek açan cinslerden bulmalısınız.

 3. Morbahçe dedi ki:

  Ben de acem borusunu çok seviyorum ama bir türlü bahçemde çoğaltamadım, bahçe Amasya merkezde ırmak kenarı. Acaba nemden hoşlanmıyor mu, satın alıp dikmiş olduklarım da çok gelişmedi. Güneşi iyi görüyor aslında. Yoksa fikrimi değiştirip başka sarmaşık mı diksem?
  ***
  Yanlış bitkiden bahsetmiyorsanız hata sizdedir. Bu bitki ağaç gibi bir özelliktedir. Önce, iki üç yıl iyice kökler yerleşmeli sonra çok süratle dallar uzatır. Buna rağmen iyi bir gelişim göstermiyorsa ya sizin yeterli dediğiniz güneş hiç yeterli değil ya da bahçenizin toprak yapısı çok kötü. Belki fazlaca asitlidir. Ortanın üstünde asitli toprakları hiç sevmez. ABD’de azgın bir şekilde her yere dallarını uzatan acem borularını ancak köklerine sirke dökmekle durdurabiliyorlar.

 4. Barış - Ankara dedi ki:

  Bende turuncu acem borusu var. Üzüm asmasının dibinde kardeş kardeş yaşıyorlar. Bu yıl çok çiçek açtı. Her yıl dipten sürgün veriyor. Ancak dalı çok narindir. Çok özenli tutmak gerekir çabuk kırılıyor.

 5. Alperen, Eskişehir dedi ki:

  Yazlığımızdaki acem borusundan celik almaya calısırken cok yaygın olan bir yabancı sarmaşık vasıflı bir bitki gördüm, yaprakları aynı acem gibi. Tohumdan çoklu noktadan birden çıkmış. Acem borusu olurak değerlenderdim acaba ne olabilir?
  ***
  Bunu bilemem. Siz o bitkiyi tanıyorsanız ona göre sizin bilmeniz gerekir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)