21 Eylül sonbahar başlangıcı

Yaz mevsimi bitti. Artık sonbahar mevsimi başlamıştır. Peki şimdi ev ve bahçe bitkilerimize neler yapmalıyız? Sonbaharda çiçek bakımı ile ilgili püf noktaları nelerdir?

Yaz mevsimi bitti. Artık sonbahar mevsimi başlamıştır. Peki şimdi ev ve bahçe bitkilerimize neler yapmalıyız? Sonbaharda çiçek bakımı ile ilgili püf noktaları nelerdir?

A) Bahçe ve balkon bitkileri sonbahar bakımı

Glayöllerinizin yaprakları dalları tamamen kurudu ise söküp nisan ayına kadar saklayacaksınız. Yoksa kışın soğuğa dayanamazlar.

Lale soğanlarınızı şimdiye kadar sökmediyseniz, söküp yer değiştirecekseniz acele edin. Yoksa soğuklar başlayınca köklenmeye başlarlar o zaman sökünce zararı olur.

Zambaklarınızı da, kurumamışlarsa bile şimdi söküp yavruları ayırabilirsiniz, yerlerini değiştirebilir farklı yerlere dikebilirsiniz.

Güller için..
İstanbul, tüm deniz etkisindeki bölgelerimiz ve kışları ısı sıfırın altında 7’den daha soğuk geçmeyen yerlerde sonbahar gül fidanları dikme zamanıdır. Daha soğuk yerlerde bahar başında dikilir. Ilıman bölgelerimizde gül gibi ağaç ve çalı türü bitkileri sonbaharda dikmek daha iyi olur.

Yediveren güllerinizi fazla geç kalmadan güdük dallarını budarsanız diplerini çapalarsanız az oranda gübrelerseniz kıştan önce çok iyi çiçeklenirler. Cinsine ve hava şartlarına göre kışın da çiçek açmaya devam edebilirler.

Şakayık yetiştiriyorsanız, yaşadığınız yerde şakayıklarınızın yaprakları hâlâ sağlıklı ise, son bir kez gübreleme yapmalısınız. Kökleri güçlenir, gelecek yıl daha çok çiçek açarlar.

Ortancalarınıza ve kışın soğuktan zarar görme ihtimali olan bahçe bitkilerinize “eğer yaprakları hâlâ sararmamışsa” potasyumlu gübre verirseniz kışa dayanıklılık mekanizmaları daha iyi güçlenir. Ama geç kalmayın. Yapraklar sararınca hiç işe yaramaz.

Ortancalarınızın yaprakları dökülünce dipten budamalısınız.

Yumrulu begonyalara şimdi daha çok güneş gerekiyor ki yumrular iyi güç toplasın.

B) Ev içi süs bitkileri

Güneş yaz mevsimindeki yakıcılığını kaybetmek üzere. Acelesi yok ama önümüzdeki haftalarda bitkilerinizin direkt güneş almasını sağlarsanız iyi olur, böylece büyümeye devam ederler.

Özellikle ekim ayının ortasından itibaren güneşten en zarar görebilir derecede hassas bitkilerin bile direkt güneş almalarında hiçbir sakınca yok, bilakis faydası olur. Buna şubat sonuna kadar devam edin. Ben kışın iyi güneş almalarını sağlayarak antoryumlarımın devamlı çiçek açmasını sağlıyorum. Evimiz soğuk olduğu halde kış boyunca bile çiçek açarlar.

Şimdi orkide, Afrika menekşesi, antoryum, devetabanı gibi kalın yapraklılar sonbaharın güneşinden hiç rahatsız olmazlar. Yelken çiçeği gibi ince nazenin yapraklı bitkilerinizi eğer gölgeye alıştırmışsanız onları yukarda dediğim gibi ekimin sonuna doğru güneşli yere alın. Bir daha da sırf gölgede tutmayın yoksa çiçek açmıyorlar ya da nadiren çiçek açıyorlar. Yazın güneşi pencere tülü arkasından almalı veya sadece sabah erkenden iki üç saat kadar sabah güneşi almalı. Veya aynı şekilde akşam güneşini..

Kategori: Püf Noktaları Tarih: 21 Eylül 2011

Etiketler: |

'21 Eylül sonbahar başlangıcı' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Hülya - Tokat dedi ki:

  Gece ısısı 0 dereceye kadar düşebilen bölgelerde kışın balkonlarımızda hangi çiçekleri yetiştirebiliriz? Yediveren gülüm bir senedir hiç çiçeklenmedi. Gelişimi normal, neredeyse tüm gün güneş ışığı alıyor ve esinti alıyor. Diğer güllerim coşuyor ama onda tek bir tomurcuk bile göremedim. Kış da geliyor ne yapmalıyım?
  İpek çiçeğine benzeyen fakat yaprak görüntüsü semizotu yaprağının tıpkısı (küçüğü) olan birkaç saksı çiçeğim var. Sanırım adı da semizotu çiçeği. Bu fidelerimi istanbuldan almıştım. Ancak bzim burda gece ısısı şu an 9 derece. dışarda kışı geçirebilirler mi? Yoksa kapalı balkona mı alayım?
  Yediveren gülünün budanması konusunda güdük dalları derken neyi kastetiniz bunu resimle tarif ederseniz sevinirim.
  ***
  Her zaman olmamak şartıyla, bazen gece ısı sıfıra kadar düşüyorsa, gündüz güneş yaprakları ısıtıyorsa böyle yerlerde sardunya, yediveren güllerinden soğuğa adapte olabilen cinsler, açık renkli açan küpe çiçeği kışın da gelişmeye çiçeklenmeye devam eder. Soğuktan fazla etkilenmeyen daha birçok yarı tropikal süs bitkileri böyle yerlerde kışın gelişmeye çiçek açmaya devam edebilir. Kışın çiçeklenen, hafif donlardan hiç zarar görmeyen siklamen, açelya ve kamelya cinsleri daha uygundur. Şimdi tek tek isim veremeyeceğim aklıma gelmiyor. Çevrenizdeki bitkileri kışın gözlemleyerek fikir edinebilirsiniz.
  Yediveren gülünüzü budayın ve eski sığır gübresi ile gübreleyin o zaman onümüzdeki yaz başlangıcına doğru çiçek açar.
  Semizotu benzeri süs bitkileri mevsimliktir. Birkaç ayda bozulurlar bir daha toparlanamazlar. Tohumlarını alın ilkbaharda ekin.
  Güdük kalan dal demek, gelişmesi durmuş, hiç gelişmeyen ve hiç sağlıklı görünmeyen dal demektir. Resimlerle bilgi veremiyorum kusura bakmayın.

 2. Özen- Ayvalık dedi ki:

  Saran ve yanlız baharda küçük pembe çiçekleri olan gülümün eski dallardaki yaprakları kurumaya başladı. Bir yandanda yeni sürgün dallar veriyor. kuruyan dalları kesmemmi gerekiyor acaba? neden kurumuş olabilir? seneyede aynı olmaması için ne yapmalıyım? Bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler.
  ***
  Güllerde çok eski yapraklar sasarıp kuruyabilir normal bir şeydir. Yaprakları kurudu diye dalları kesmek gerekmez. Bu tip (yılda bir defa çiçek açan) güllerde budama çiçek açtıktan sonra yapılmalı.

 3. Savaş, İstanbul dedi ki:

  Balkonda Akdeniz yasemini, Plumeria, Ful, Gece tüten Melisa, Selluka, Gardenya, Stephanotis, Begonvil ve çekirdekten yetiştirdiğim 2 yaşında bir turunç var. Dışarda mı kalsınlar yoksa içeriye mi almalıyım?
  ***
  Şu anda her birinin kışa dayanıklılığı hakkında bilgiler aklıma gelmiyor. Gardenya dışarda kesin dayanır. Begonvil ve ful yasemin İstanbulun merkezinde kuzeyli rüzgarlara kapalı cephelerde kışın dışarda soğuktan zarar görmezler.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)